"רופא יכול לקבור את השגיאות שלו, אבל אדריכל יכול, לכל היותר, לייעץ ללקוחותיו לשתול צמחים מטפסים"   אדריכל פרנק לויד רייט

 
רפואת משפחה
רפואת משפחה
רפואת משפחה
מרפאת אחיות וכירורגיה
בית המרקחת
מרכז רפואה אלטרנטיבית

מרפאה לקופת חולים "לאומית", קרית מלאכי

במרפאה מוטיב מוביל של מסדרון מעגלי צבעוני, אליו מסונפות פינות המתנה וחדרי רופאים. לצבעים, המתחלפים לפי גווני הקשת, תפקיד מרכזי בעיצוב, באבחנה בין חלקי המרפאה, ובהכוונה. שטח המרפאה כ-1,200 מ"ר.

הגדל תמונת מפת מרפאה

הגדל תמונת אדריכלות מרפאה
מערך התנועה, אזורי ההמתנה והכניסות אליהם, קווי מבט, נישות בנויות ובעיקר שימוש עז אך מושכל בצבע- אלה המאפיינים העיקריים של המרפאה.

קשת הצבעים נפרסת לאורך המסדרון: לכל אזור צבע משלו, החודר מן המסדרון אל אזורי ההמתנה ואל חדרי הטיפול. בקשת הכניסה הצבע רווי ודומיננטי ביותר. אותו צבע, בגוונים עדינים יותר, מופיע גם בחלקים הפנימיים יותר של אותו אזור: חלל ההמתנה וחדרי הרופאים. המהלך לפי סדר הצבעים בקשת: כתום (רופאי ילדים, פיזיותרפיה)-אדום-סגול (נשים, רפואה אלטרנטיבית) - כחול (התפתחות הילד)-טורקיז (רופאים מומחים)-ירוק (אחיות ורפואת משפחה)-צהוב.

הגדל תמונת אדריכלות מרפאה
מאפיין מרכזי הוא המסדרון ההיקפי המתעגל וקושר את כל חלקי המרפאה. מרבית אזורי ההמתנה הם כחללים המסונפים אל המסדרון הראשי. ניתן דגש על עיצוב דפנות ותקרת המסדרון. פתחים בקירות, נישות וחלונות מזוגגים יוצרים מצבים של קשרי עין וחשיפה חלקית והדרגתית לחללים שונים.
אדניות יוצרות חללי משנה להמתנה, המופרדים בעדינות ובאסתטיות מן המסדרון.

טיול במרפאה: כבר בכניסה, מול דלת המעלית, מציגים הארונות הטכניים (שהוכתבו מראש) את המערך המסדיר של המרפאה: הצבעים שנבחרו ומייצגים את ספקטרום גווני הקשת על פי סדרם.

ממבואת המעליות מגיעים לאזור הקבלה המרווח. כבר כאן מסמן קו השולחנות והתעקלות התקרה את תחילתו של המסדרון המעוגל הקושר את כל חלקי המרפאה. כל תחנה מסומנת בצבע אחר.

הגדל תמונת אדריכלות מרפאה
התחנה הראשונה - הכתומה - היא הכניסה להמתנה לרופאי ילדים ולהמתנה לפיזיותרפיה. חלל ההמתנה לילדים עליז ומקורי בצורות הגיאומטריות שבו. חלונות זכוכית ופתחים ריבועיים המשולבים בנישות בנויות מאפשרים קשרי עין.

בהמשך המסדרון מקבל האדום ציון סמלי בשתי נישות. אחריו האזור הסגול - רפואת נשים ורפואה אלטרנטיבית. לאוירה יחודית לקהל מיוחד זה נעזרנו בפרקט ובריהוט קש.

הגדל תמונת אדריכלות מרפאה
גם כאן, כבכל ההמתנות, קשת הכניסה היא בגוון דומיננטי ורווי, והגוונים באזור ההמתנה ובחדרים הם מאותה משפחה אך עדינים יותר.

באופן דומה מגיעים בהמשך לכחול (התפתחות הילד), טורקיז (רופאים מומחים) וירוק (אחיות וכירורגיה).

חלק נפרד הוא "טיפת חלב", בדגש על תכלת מרגיע.

המזמין: קופת חולים לאומית (אדריכלית אורנה כהן, מנהלת אגף הנדסה ותשתיות; דוד בוקובזה, מנהל מחלקת בינוי ופיתוח).

קבלן מבצע: ארז לבנון, לבנון - אספקה בע"מ.

מתכנן חשמל ותקשורת: נתי אשכנזי, ו.נ. אור הנדסה.

מתכנן אינסטלציה ומיזוג אויר: אהוד ויסברג מהנדסים.

יועץ בטיחות: אלי כחלון.

מתכנן בית המרקחת: אדריכל ג’פרי דוקטורס, קאופמן-דוקטורס אדריכלים.דוגמאות נוספות לפרויקטי מוסדות ציבור
 
מידע נוסף על מרפאה, סאג'ור
מרפאה, סאג'ור
מרפאה בסאג'ור שבגליל